Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Miechów – Złoty Potok

Miechów – Złoty Potok
      Autokarem pełnym osób ciekawych przygód, wyruszyliśmy w kierunku północnym, w sobotę 28,06. z Pcimia, po drodze zabierając członków Stowarzyszenia „Nadzieja” ze Stróży i Trzebuni.

      Jechaliśmy poznać historię klasztoru bożogrobców w Miechowie. Po dotarciu na miejsce, przed pięknie odnowioną świątynią czekał na nas pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej. Bardzo łatwo tam trafić, bo widoczna już z daleka, jest potężna bryła kościoła z charakterystyczną wieżą zwieńczoną hełmem w postaci ogromnej kuli. Kula ta symbolizuje Ziemię. Pod koniec października 2006 roku na hełmie wieży ustawiono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.

      W roku 1163 Jaksa herbu Gryf ufundował w Miechowie kościół pw. św. Grobu Bożego, który przekazał Zakonowi Kanoników Stróżów Grobu Chrystusowego zwanych bożogrobcami. Do Miechowa zaczęli przybywać pątnicy z całej Europy i dzięki temu miasto się rozwijało.

      W roku 1818 papież wyraził zgodę na kasację klasztoru Bożogrobców. Od tego czasu, po dziś dzień duszpasterstwo w parafii Grobu Bożego w Miechowie prowadzą księża świeccy. Staraniem wielu proboszczów Bazylika jest dziś dumą tutejszych mieszkańców. Zachowane budynki klasztorne, kościół oraz tzw. zamek generała zakonu bożogrobców miechowskich (obecnie siedziba Muzeum) pieczołowicie są odbudowywane i konserwowane pod czułą opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, Urzędu Marszałkowskiego oraz władz miasta Miechowa.   W muzeum obejrzeliśmy wystawę „Udział mieszkańców Ziemi Miechowskiej w kampanii libijskiej i pod Monte Cassino”. Autor wystawy poświecił wiele czasu i energii, by dotrzeć do światków tamtych wydarzeń i zgromadzić pamiątki z tamtych lat.

       W samo południe Autokarem wyruszyliśmy w kierunku Częstochowy. Tu celem była miejscowość Złoty Potok.                                                            Na początek został nam zaserwowany pstrąg z grilla, a dlaczego pstrąg? O tym opowieść snuł pan przewodnik w drodze do dworku Krasińskich. Tu w Złotym Potoku w roku 1881 została założona pierwsza w Europie hodowla pstrąga tęczowego, który później zaczął podbijać stoły całej Europy.

       Do Złotego Potoku w 1857 roku przebywał na kilka miesięcy Zygmunt Krasiński z rodziną przyjechał do dworku na wakacje. 12 września 1857 r. w Potoku zmarła najmłodsza córka Zygmunta Krasińskiego - 4-letnia Elżbietka. Po tej tragedii poeta wyjechał do Paryża i nigdy już nie powrócił do kraju. Obecnie w dworku mieści się Muzeum Zygmunta Krasińskiego, gdzie eksponowane są przedmioty osobistego użytku poety, meble pałacowe, obrazy i pianino marki Erard, wybrane w Paryżu przez Fryderyka Chopina dla muzy poety - Delfiny Potockiej.

       Przy stawie Sen Nocy Letniej bije Źródło Spełnionych Marzeń, tam się zatrzymaliśmy. Chcący spełnić marzenia ruszyli pić ze źródła i rzucając za siebie zielony kamyk liczyli na spełnienie marzeń. Wysłuchaliśmy legendy o czarodzieju krakowskim – panu Twardowskim który niegdyś uciekał tędy na kogucie przed diabłem. Następnie udaliśmy się do groty Niedźwiedzi, gdzie dokonano wielu ciekawych znalezisk, np. kości nosorożca jaskiniowego.

       Trzeba wracać, ale i to nie koniec przygód bo po drodze trafiliśmy na burzę.

Wieczorem już w domach, pozostało tylko czekać na spełnienie marzeń wypowiedzianych przy Źródle Spełnionych Marzeń .


  
 
 

Wróć na poprzednią stronę
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia