Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Sandomierz

Sandomierz

We wrześniu 2010 roku wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Sandomierza, miasta które w tym właśnie roku ucierpiało ogromnie z powodu powodzi. Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem leży na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, graniczy z Tarnobrzegiem, to właśnie ta część miasta została zalana podczas powodzi w 2010roku.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do kościoła św. Józefa, który wraz z zespołem dawnego klasztoru Reformatów wzniesiony został w XVIIw. Zbudowany w latach 1679-89 z cegły pochodzącej z rozbiórki zamku w Zawichoście. Spalony w 1809 roku, wielokrotnie przebudowywany, zachował w skromnym, barokowym wnętrzu kilka epitafiów. Do osobliwości kościoła św. Józefa należą zmumifikowane zwłoki Morsztynówny, spoczywające w oszklonej trumnie w podziemiach kościoła.
Zwiedzaliśmy kolejno:
Brama Opatowska
- zbudowana w XIV - XVI w. - jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Kto mógł na nią wejść, z wysokości 30 metrów mógł zobaczyć fascynujący widok na miasto i okolice. Od południa rozciąga się panorama Starego Miasta, widać Wisłę, która w tym miejscu płynie w kształcie litery "S", a także kościoły św. Jakuba i św. Pawła, hutę oraz Tarnobrzeg. Natomiast od strony północnej klasztor Benedyktynek, przedmieście Zawichojskie, osiedle Kruków oraz szpital. Od wschodu rozciąga się panorama Wisły i Gór Pieprzowych, od zachodu widać park miejski z wieżą ciśnień, kościołem św. Józefa oraz budynki dawnego klasztoru o.o. reformatorów.
Ratusz -zbudowany w XIV w., rozbudowany w XVI w. (attyka), jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce.
Zamek- wzniesiony w XIV w., na miejscu dawnego grodu, później przebudowany, jest w swojej obecnej postaci wyrazem przemian i nawarstwień historycznych - obecnie siedziba Muzeum Okręgowego.
Kościół św. Jakuba
- zbudowany w 1226r., późnoromański, zachował typowy układ przestrzenny budowli klasztornej i bogatą dekorację plastyczną z cegły formowanej i glazurowej. Jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Sandomierza, jednocześnie jest to jeden z pierwszych w Polsce kościołów wzniesionych z cegły.
Katedra- wzniesiona w XIV w., gotycka, zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Posiada wyposażenie wewnętrzne z XV - XVII wieku (freski bizantyjsko - ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby).
Podziemna Trasa Turystyczna: długość trasy 470 m, zróżnicowana głębokość dochodząca do 12 m poniżej poziomu rynku. Trasa utworzona została w czasie prowadzenia górniczych prac zabezpieczających Stare Miasto przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów kupieckich.
Sandomierskie lochy owiane są legendami. Tu według legendy zginęła bohaterka Halina Krempianka, ratując miasto przed Tatarami. Podziemia, które w burzliwej historii Sandomierza były schronieniem dla mieszkańców, stały się też przyczyną wielu katastrof budowlanych.
Na koniec przeszliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi. Jest to rozległy wąwóz lessowy, najciekawszy  i najładniejszy na terenie miasta. Powstał w wyniku erozji wodnej. Długość wąwozu to ok. 500m. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10m i tam ściany wąwozu są najbardziej strome. Zbocza wąwozu porastają drzewa liściaste: wiązy, lipy, klony, akacje.
Była to piękna wyprawa i chociaż bardzo byliśmy zmęczeni to polecamy ją każdemu.

 
 

Wróć na poprzednią stronę

Kalendarz

«Kwiecień 2024»
ponwtośroczwpiąsobnie

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia