Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Śladami historii Polski i w odwiedzinach...

Śladami historii Polski i w odwiedzinach...
                Do wschodniej wielkopolski pojechaliśmy zobaczyć Kalisz i Licheń. Sierpień to miesiąc pielgrzymek, więc udaliśmy się do Maryi. Nie Częstochowskiej ale Licheńskiej.

             Sobota 06, sierpnia, 2016, ładujemy się do autokaru już o godzinie trzeciej, 45 osób obudzić i zebrać na czas, to zadanie dość trudne ale okazuje się wykonalne, ruszamy na północ, by w Kaliszu zameldować się przed dziesiątą.

               Rozpoczynamy przygodę z historią od Zawodzia, najstarszej części Kalisza. Wzniesione było tu drewniane grodzisko, które zrekonstruowano, odtwarzając m.in. bramę wejściową z mostem, fragment dawnych umocnień obronnych, zabudowę mieszkalną. Kalisz podobno, to najstarsze miasto w Polsce. Na godzinę 12, jedziemy do Sanktuarium św. Józefa i uczestniczymy w uroczystym odsłonięciu obrazu św Rodziny, krótka modlitwa i do Rynku. Zwiedziliśmy również Katedrę św. Mikołaja, znajduje się tu w ołtarzu obraz Petera Paula Rubensa „Zdjęcie z Krzyża” i piękna kaplica Polska, dzieło Włodzimierza Tetmajera. Na sam koniec pobytu w Kaliszu, widok z wieży ratuszowej.

               Wieczorem meldujemy się w Licheniu. Późny obiad i krótki rekonesans, wizyta w Bazylice, paciorek i spać.

                Uczestniczymy w mszy św. w Bazylice Licheńskiej bo przecież niedziela, a po niej koncert organowy. Po Bazylice i terenie oprowadzał nas p. Jacek, przewodnik Licheński, który przybliżył i wyjaśnił objawienia z 1813 r. pod Lipskiem i w 1850 – w Lesie Gromblińskim. Ikona czczona w tutejszej Bazylice, przedstawia Bolesną Matkę w koronie na głowie, tulącą do serca białego orła. Symbolika narodowa dominuje w wystroju Bazyliki. Ciekawe spotkanie z historią Polski gwarantuje wizyta w otwartym w Muzeum im. ks.Józefa Jarzębowskiego. Znajdują się w nim polonica, zbierane po całym świecie, które następnie po wielu dziesiątkach lat powróciły do Polski.

                Nie sposób wszystkiego zobaczyć, jak i opisać nie łatwo, ślady początków osadnictwa na ziemiach Polski widzieliśmy, wizyta u św. Józefa i Maryi, Matki Boskiej zaliczone. Wracamy do domu

              Dziękujemy Wszystkim którzy nam umożliwili tą piękną przygodę

Piotr Kurek     

 
 

Wróć na poprzednią stronę
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia