Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Zwiedzamy Świętokrzyskie

Zwiedzamy Świętokrzyskie
 

Kałków- Godów, Święty Krzyż

 
     Przed świtem, pięknego poranka, 06-10-2018, wyruszamy w kierunku północno-wschodnim.  
   Miejscem które chcemy w pierwszej kolejności odwiedzić jest Sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Kościół  wybudowany w latach 80. XX wieku,  jest miejscem kultu Matki Bożej w kopii obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia.
    Obecnie przy Sanktuarium znajduje się szereg obiektów, Dom Pielgrzyma, Dom Jana Pawła, Dom Panoramy Świętokrzyskiej i Dom Męki Pańskiej. Tak jak w Licheniu wybudowano Drogę Krzyżową, której stacje stoją przy Drodze Martyrologii Ludu Świętokrzyskiego, prowadzącej do wielkiej, wzniesionej z kamienia  i betonu na 33 metry Góry Męki Pańskiej, Golgoty. W jej szczytu można podziwiać panoramę Pasma Łysogórskiego z widokiem na Święty Krzyż. Ten niesamowity budynek to w rzeczywistości zlepek komnat, komór i mniejszych lub większych komórek, z których każda przypomina jedno bolesne wydarzenie w dziejach Polski. Najwięcej wystaw poświęconych jest wydarzeniom z II wojny światowej powiązanych z męczeństwem Polaków na Wschodzie, takim jak Katyń, Kozielsk czy Ostaszków.
Krótka przerwa w Herbaciarni i do autokaru…
     Odwiedziliśmy najmłodsze Sanktuarium Maryjne w Polsce, to dla odmiany jedziemy do najstarszego, Święty Krzyż.
   Kościół na Łysej Górze, według legendy, wzniosła w 966 Dąbrówka, żona Mieszka. Natomiast, na pewno, opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Relikwie, Krzyża św.  na którym miał umrzeć Jezus Chrystus,podarował kościołowi w XII w. św. Emeryk, syn węgierskiego króla Stefana. Mieliśmy niezapomnianą okazję, w kaplicy gdzie zostały wystawione relikwie, uczestniczyć w krótkiej adoracji i ucałowaniu krzyża.
Zwiedziliśmy bazylikę pod wezwaniem Trójcy św., oraz krypty przyklasztorne.
    Obiad zjedliśmy w podziemiach klasztoru zakonu Oblatów, którzy obecnie opiekują się tym miejscem.
     Krótka przerwa i do domu.      
 
 

Wróć na poprzednią stronę

Kalendarz

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia