Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Kazimierz, Krakowski

Kazimierz, Krakowski
 Jak to zwykle bywa, szczególnie dziś w czasach mediów, wielu o nim coś słyszało ale co to i skąd to, dowiedzieliśmy się na miejscu.
Czasy niestabilne to i wybierać się w dalekie podróże, trochę strach. Kraków nie jest daleko, a skrywa  wiele ciekawych miejsc. No to pojechaliśmy!
W sobotni poranek, 3 lipca, maseczki na twarz, ręce  zdezynfekowane. Spakowaliśmy się do autokaru i pojechaliśmy do Krakowa, na Kazimierz,  na ulicę Meiselsa, tu w Starej Synagodze mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej.
Synagoga to miejsce modlitwy. Jest kilka Synagog na Kazimierzu gdzie modlą się dziś Żydzi w Szabas. Ta którą odwiedziliśmy to muzeum kultury i tradycji żydowskiej. Spacerkiem idąc poznaliśmy kolejne miejsca związane z historią miasta założonego przez króla Kazimierza Wielkiego. Ulicą Szeroką doszliśmy do synagogi Remuh. Obok wejścia do synagogi postawiono ławeczkę Jana Karskiego-pomnik upamiętniający historyka i dyplomatę. Doszliśmy do Placu Nowego, niewielkiego placu targowego z oryginalną budowlą na środku zwaną „Okrąglak”. Tytaj mieliśmy krótką przerwe na kawę, a potem dalej, gdzie po drodze zobaczyliśmy Szpital żydowski, Mykwa(łaźnia). Na placu Wolnica minęliśmy dawny ratusz, dziś Muzeum Etnograficzne m. Krakowa.
Przy placu Wolnica mieści się Bazylika Bożego Ciała. Według legendy wybudowana w XV w. w miejscu znalezienia skradzionych hostii. Weszliśmy by podziwiać i pomodlić się chwilę. Pomiędzy Skałką, ulicami Skałeczną i Paulińską, graniczący z murami dawnego miasta Kazimierza położony jest kościół, któremu patronują dwie święte męczennice z czasów rzymskich: św. Katarzyna i św. Małgorzata. Nawiedzana jest ta świątynia przez wiernych dzięki znajdującemu się w nawie bocznej posągowi św. Rity i nabożeństwu różanemu każdego 22 dnia miesiąca. Na koniec inne ciekawe miejsce – klasztor i kościół na Skałce. Zwiedziliśmy bazylikę św. Michała Archanioła oraz Panteon Narodowy – kryptę w której spoczywają zasłużeni Polacy, między innymi: Jan Długosz, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański i Czesław Miłosz.                                                                                                           
Według legendy i kronikarzy to właśnie w kościele na Skałce został zabity, św. Stanisław – patron Polski.
Obiad (smaczny) zjedliśmy przy ul. Mostowej w  lokalu „Marchewka z Groszkiem”.
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za możliwość pięknego spędzenia czasu, a pani Zosi za pomysł i realizację. 
Zadanie Publiczne pn.:"Z nadzieją przez zycie" jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Pcim
        
 
 

Wróć na poprzednią stronę

Kalendarz

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia