Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Chęciny - Historia i Technika

Chęciny - Historia i Technika
            Martwiliśmy się o pogodę, ale nie potrzebnie. To, że odłożyliśmy wycieczkę do Chęcin na październik, wyszło nam na dobre. Słoneczko i piękne kolory liści na drzewach urzekły chyba wszystkich. 
Sobota - 8 października 2022, kierunek Kielce, miejsce docelowe Chęciny. Wesoły autobus rusza na poszukiwanie skarbu.      
           Chcąc zdobyć zamek w Chęcinach, musielismy się wykazać hartem ducha i wytrwałością. Bo Zamek ten wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza,   najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski.  Najbardziej znaną królową, która rezydować miała w chęcińskim zamku była Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego. Włoszka znana była z przedsiębiorczości, dzięki czemu udało jej się zgromadzić spore skarby. Postanowiła je zgromadzić i wywieźć do Italii. W trakcie jej odjazdu rezydować miała w Chęcinach, skąd wywiozła swoje precjoza na kilkuset wozach, zaprzężonych w konie. Pech chciał, że musiały one przejechać drewniany most na rzece Nidzie, który runął pod ciężarem wspomnianych skarbów. Część z nich bezpowrotnie utonęła w nurtach rzeki, a legenda głosi, że duch królowej pojawia się na Zamku w Chęcinach i poszukuje swojej własności... Według innych legend, w podziemnych lochach znajdują się jeszcze skarby pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, a także na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu. Ciekawostka jest fakt, iż w latach 60. XX w. w okolicach zamku nakręcono film pt. "Pan Wołodyjowski", w reżyserii Jerzego Hoffmana.
           Centrum Nauki Leonardo da Vinci to niezwykły punkt na mapie regionu świętokrzyskiego, przeznaczony do aktywnego i inspirującego wypoczynku. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cała ekspozycja oraz działania edukacyjne, skupiają się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu. Centrum Nauki promuje nowoczesną komunikację naukową, wzbudza ciekawość i zachęca do samodzielnego myślenia. Innowacyjne metody popularyzacji nauki prowadzą do aktywnego kontaktu ze zjawiskami naukowymi, a także umożliwiają uczestnikowi eksperymentów wcielić się w rolę badacza. Inspirują do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Bardzo fajnie spędzony czas.
          Obiad w pięknych wnętrzach Hotelu da Vinci i dzień pełen wrażeń, możemy uznać za bardzo ciekawy i pełen wrażeń.
Dziękujemy organizatorom i pomysłodawcom tego wspaniałego dnia.
          Jak wydobyć te skarby z Nidy? :)   
 
 

Wróć na poprzednią stronę
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia