Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Zmysłowo w Krakowie

Zmysłowo w Krakowie
 Zmysłowo w Krakowie

Sobota 17,VI, 2023 roku, wyruszamy do Krakowa. Pakujemy się do Autokaru i w drogę.

Wszystko co zamierzamy zobaczyć jest w okolicy placu Jana Matejki. Król Władysław Jagiełło siedzący dumnie na koniu, w centralnym miejscu placu, będzie naszym przewodnikiem.

Rozpoczynamy w WOMAI - wyjątkowe centrum nauki i zmysłów.

Nazwa WOMAI powstała jako skrót od angielskiego sformułowania World of my all inspirations, czyli świat moich wszystkich inspiracji. Właśnie to przyświecało twórcom tego miejsca: inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie i uświadamianie, jak ważna jest akceptacja różnorodności.

W stronę ciemności”. Zostaliśmy podzieleni na ośmioosobowe grupy i 50 min w całkowitej ciemności, doświadczaliśmy namiastki tego jak radzą sobie ludzie niewidomi. Tam właśnie "otwieraliśmy oczy" aby doświadczyć innych zmysłów. Wycieczki oprowadzają osoby niewidome. Polecamy. My daliśmy radę.

W stronę światła”. Światło, dźwięk i nasz biedny mózg, wiele ciekawych eksperymentów, które nie zawsze są takie na jakie wyglądają, pokazuje co nasz mózg robi z nami kiedy nie radzi sobie z różnymi sytuacjami.

Po drugiej stronie pomnika grunwaldzkiego odkrywamy Muzeum Obwarzanka – kolejne nasze zmysły zostały pobudzone, tym razem węch i smak. 600 lat udokumentowanej historii, to należało mu się muzeum. Ciekawie Panie opowiadają o obwarzanku i przy tym ucząc nas jak mamy go sobie sami przygotować. Który po obwarzeniu (stąd nazwa), czyli krótkim zanurzeniu we wrzątku i upieczeniu, każdy z nas otrzymuje, jeszcze ciepły wraz z dyplomem „czeladnika obwarzankowego”, do domu.

Jeszcze spacer wokół placu Matejki i wizyta w Akademii Sztuk Pięknych, by zobaczyć wyróżnione dzieło jednego z uczniów.

Obiadek w restauracji „Jarema”, by uzupełnić ubytki energii po tak ekscytującym dniu.

Wielkie podziękowania dla organizatorów, za to że zabrali nas w ciemność i do światła i tradycyjnego smaku.

 


 

 
 

Wróć na poprzednią stronę
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia