Aktualności: Łańcut, Rzeszów i Markowa
Pierwszym miejscem odwiedzonym przez nas jest Zamek w Łańcucie, który po prostu zapiera dech w piersiach. Wybudowany w drugiej połowie XVI wieku, jest prawdziwym klejnotem architektonicznym. Każdy, kto odwiedził to miejsce, nie będzie mógł ukryć swojego podziwu.
Po południu spacer w centrum Rzeszowa, stolicy Podkarpacia i dynamicznie rozwijającym się mieście. Spacer był w kierunku Zamku Lubomirskich. Przeszliśmy Aleją pod Kasztanami wzdłuż oryginalnych kamienic, następnie pod pomnik założyciela Rzeszowa Jana Pakosławica. Widzieliśmy z zewnątrz Letni Pałac Lubomirskich. Przeszliśmy ulicą Zamkową do jednego z najstarszych drzew Rzeszowa (Platan Klonolistny) – Spacerkiem deptakiem ulicy 3 Maja: a tam Kompleks Popijarski, pomnik Tadeusza Nalepy. Następnie Plac Farny, na którym mieści się kościół Farny pw. Św. Stanisława i Wojciecha (najstarszy budynek miasta) oraz 30 metrowa dzwonnica.
Po tym długim i ciepłym dniu udaliśmy się na odpoczynek do hotelu Zimowit, bo przed nami kolejny ciekawy i pełen wrażeń dzień.
Dzień drugi wycieczki rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Rzeszowie, gdzie proboszczem jest ksiądz Paweł Samborski. Księdza Pawła poznaliśmy w Ludźmierzu w zeszłym roku, gdzie spotkały się nasze drogi i dla nas specjalnie ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą w Sanktuarium. Dziękujemy za tą łaskę jak również za niedzielne miłe przyjęcie naszej grupy.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej to miejsce szczególne. Udało nam się je zwiedzić z przewodnikiem, który w nietuzinkowy sposób opowiadał o rodzinie Ulmów. Rodzinie niby zwykłej jak na tamte czasy. A jednak nie do końca. Józef- ojciec rodziny ukończył szkołę rolniczą o specjalności ogrodnictwo i sadownictwo, założył szkółkę drzew owocowych, hodował pszczoły i jedwabniki. Udzielał się społecznie i dzielił się swoją fachową wiedzą. Sam złożył sobie aparat fotograficzny, dzięki temu jego pasja, czyli fotografowanie staje się dokumentacją tamtych czasów, ponieważ zachowało się ok 1000 jego zdjęć. Wiktoria - matka rodziny poświęciła swoje życie wychowaniu dzieciom, dbaniu o dom i gospodarstwo. Urodziła sześcioro dzieci a siódme nosiła w swoim łonie kiedy została zamordowana. Swoją drogę do świętości rodzina Ulmow rozpoczęła od urodzenia, gdyż całe swoje życie poświęcili Bogu, sumiennie wypełniając swoje obowiązki, a także narażając swoje życie, bo w czasie II wojny światowej chronili 6 osób pochodzenia żydowskiego. Niestety prześladowca w okrutny sposób pozbawił życia całą rodzinę za to, że udzielili schronienia osobom prześladowanym. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbyła się 10 września 2023 roku. Ulmowie są patronami roku 2024.
Przed podróżą powrotną jeszcze obiad i w drogę powrotną do domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadumy po wizycie w Markowej, będziemy mieć wiele wspomnień.
Dziękujemy p. Zosi Woźnicy za przygotowanie i przeprowadzenie wycieczki
Wróć na poprzednią stronę