Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki

Wrzesień, w naszej ojczyźnie, kojarzy się nierozerwalnie z kolejnymi rocznicami napaści Niemiec Hitlerowskich na Polskę w 1939 roku.

My naszą wycieczkę na Żywiecczyznę rozpoczęliśmy od wizyty w forcie obronnym „Wędrowiec", z czasów II wojny światowej, na terenie miejscowości Węgierska Górka. Wybudowane w 1939 roku schrony bojowe: , „Waligóra", „Wąwóz", „Włóczęga" i „Wyrwidąb", są trwałym śladem walk, jakie w pierwszych dniach września 1939 roku toczone były na tej ziemi. W forcie „Wędrowiec” znajduje się muzeum, gdzie zobaczyć mogliśmy uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie załogi fortu, która dzielnie stawiała opór, nacierającej od południa doliną rzeki Soły nawałnicy Niemieckiej, aż do wyczerpania zapasów amunicji.

Chciałoby się rzec, że za górami , za lasami, bo to miejsce leży na prawdę za lasami, za górami, a także i wśród gór i lasów Beskidu Śląskiego. Tu pomiędzy Złotym Groniem, Ochodzitą i Wawrzaczowym Groniem rozłożyły się trzy wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka tworząc Beskidzką Trójwieś. Jest tu kilka miejsc wartych zobaczenia, my zatrzymaliśmy się w „Kurnej chacie Kawuloka” w Istebnej, gdzie młody człowiek pielęgnuje tradycje przodków, opowiadając dowcipnie o życiu i zwyczajach mieszkańców tych ziem, kontynuując dzieło Jana Kawuloka, przygrywając w przerwach na instrumentach ludowych.

Browar w Żywcu, jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju, założony został w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Chcąc poznać historię i sposób produkcji złocistego napoju, zwanego piwem udaliśmy się do muzeum, gdzie naprawdę nie można się nudzić. Muzeum Browaru Żywiec to największa i najbardziej nowoczesna placówka tego typu w Polsce. Poznaliśmy tu aktywnie historię żywieckiego browaru i jego współczesność. Muzeum w niczym nie przypomina typowych ekskluzywnych ekspozycji ze strażnikami i pilnującymi sal paniami. To dynamiczny organizm stale wchodzący w interakcje ze swymi gośćmi. Są tutaj pasjonujące historie i wciąż sprawne urządzenia sprzed dziesięcioleci. Tu nie tylko można patrzeć i słuchać, ale niemal wszystkiego można dotknąć. Muzeum jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz tzw. punktem kotwicznym na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Po południu spacer po Żywcu. Rynek, pod dzwonnicą pomnik Jana Pawła II, Stary Zamek swymi początkami sięga połowy XIV w. i obok tak zwany Nowy Zamek, czyli klasycystyczny budynek w stylu pałacu, otoczony jest zabytkowym, 26-cio hektarowym parkiem, którego początki sięgają XVII wieku. Przez park przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII w., z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie domku chińskiego która znajduje się na wyspie. Pięknie i romantycznie. Miasto dba o zamek i park, a w pałacu mieszka Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg.

Na zakończenie tego cudnego dnia zajechaliśmy nad jezioro Żywieckie, by popatrzeć na rozległe lustro wody, ale wszyscy tylko zwrócili uwagę na odkryte przez suszę brzegi.

 
 

Wróć na poprzednią stronę

Kalendarz

«Kwiecień 2024»
ponwtośroczwpiąsobnie

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia