Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: W góry, w góry …

W góry, w góry …

          Zubrzyca i Zawoja to był cel wycieczki w sobotę 17. 09. 2011r., autokarem wyruszyliśmy na południe,...
... najpierw skansen w Zubrzycy.
        Obejrzeliśmy chałupy z ciekawą architekturą i wyposażeniem wnętrz. Czołowy obiekt i najcenniejszy zabytek Muzeum - dwór Moniaków wraz z budynkami gospodarczymi obrazuje życie drobnej warstwy szlacheckiej oraz budownictwo związane z gospodarką rolno-hodowlaną, tak typową dla Orawy, które reprezentują zabudowania gospodarcze, do przechowywania płodów rolnych, pasieka z ciekawymi typami uli . Są tutaj wiejskie zakłady przemysłowe które zaspokajały potrzeby wsi jak: tartak, folusz, kuźnia i olejarnia. A to wszystko w przystępny i ciekawy sposób zaprezentowała pani przewodnik.
       W południe dotarliśmy do Zawoi – Policzne gdzie odbyć się miała, finałowa edycja zawodów w zjeździe na rowerach. Zaprowadził nas tam przewodnik, który towarzyszył nam aż do końca. Na stoku góry Mosorny Groń gdzie specjalnie na zawody wybudowana została nowa trasa zjazdowa oglądaliśmy treningi zawodników w różnym wieku. Napiszę tylko że są to odważni ludzie.
         Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Stoi w otoczeniu starych lip – pomników przyrody. Według tradycji jej fundatorami byli zbójnicy, którzy wznieśli ją jako przebłagalne wotum za swoje grzechy.
        Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Barankowej mieści się w stylowym drewnianym budynku. W środku obejrzeliśmy ekspozycję muzealną złożoną z części przyrodniczej i etnograficznej, są tu zwierzęta (które można usłyszeć, nie tylko zobaczyć) oraz Ogród Roślin Babiogórskich (alpinarium). Ekspozycja prezentuje w nowoczesny sposób zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią.
       Babiogórska Jesień to impreza plenerowa na którą zabrał nas pan przewodnik. Trafiliśmy akurat na „redyk”, czyli jesienny spęd owiec z gór, zespół regionalny z Krościenka przedstawił inscenizację takiego wydarzenia, którego dziś już spotkać się nie da. Kiermasz rękodzieła regionalnego i występy zespołów góralskich, och! – a czas goni.
      Ostatnim miejscem przez nas odwiedzonym była Jasna Górka w Ślemieniu, kościółek pięknie położony, na wzniesieniu skąd roztacza się wspaniały widok.
       Kościół z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, więc każdy w ciszy się pomodlił i na koniec wspólny śpiew i do domu

 
 

Wróć na poprzednią stronę
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia