Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NADZIEJA
 

Aktualności: Pszczyna – perła Górnego Śląska

Pszczyna – perła Górnego Śląska
          Małe miasto na południu Górnego Śląska z pięknym zamkiem rodziny von Hochberg, to do nich również należał zamek Książ w Wałbrzychu. Więc można by powiedzieć, kontynuujemy podróż śladem księżnej Daisy.

          Osoby niepełnosprawne, nie po to są w Stowarzyszeniu NADZIEJA, by użalać się nad własnym losem, lecz by wspólnie przeżyć coś interesującego, dlatego zebrani do autokaru w sobotę rano 28,05,2016 wyruszyliśmy do Pszczyny.
          Książę Pszczyński pełnił na dworze berlińskim godność cesarskiego Wielkiego Łowczego, co jest widoczne w Zamku oraz w całym otoczeniu. Park rozciąga się na powierzchni 150ha i mieści się w nim „Pokazowa Zagroda Żubra”, w której na blisko 10 hektarach są obecne poza żubrami: muflony, jelenie, daniele i sarny. My dotarliśmy na miejsce w porze porannego karmienia, wszystkie zwierzęta w pełnej krasie pałaszowały śniadanie, ułatwiając nam przyglądanie się im.
         Spacerkiem przez park, udaliśmy się do Zamku, wspaniała budowla, miała więcej szczęścia niż Zamek Książ, zachowały się, po zawieruchach wojennych, w większości wszystkie elementy wyposażenia. Mogliśmy zobaczyć sypialnie Księcia i Księżnej, pokoje gościnne, gabinety, jadalnię i salony, bibliotekę oraz na ścianach, praktycznie w całym Zamku, mnóstwo trofeów myśliwskich.

         W powozowni przyzamkowej, wystawa  „W purpurze i złocie. Karety paradne króla Jana III Sobieskiego" prezentuje zachowane w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie fragmenty karety triumfalnej Jana III oraz dwóch karet paradnych Jana III i Królowej Marysieńki. Stajnie zamkowe, odremontowane, niestety bez koni, mieści się tu wystawa poświęcona lasom pszczyńskim, żyjącej w nich zwierzynie, polowaniom oraz personelowi łowieckiemu, prezentująca broń myśliwską, trofea, archiwalne fotografie i dokumenty.
         Każde szanujące się miasto ma rynek, nie inaczej jest w Pszczynie, tu spędziliśmy trochę czasu podziwiając budynki Ratusza i całej starówki.
         Wracamy do parku, utworzono tu skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” grupujący zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Obiad w „Gryfny Karczmie” obok skansenu i do autokaru spiesznie, bo deszczyk pogania.
         Nad tamą w Goczałkowicach, niestety tylko krótka wizyta, bo deszczyk nie pozwala na delektowanie się pięknem krajobrazu i mnóstwem ryb w jeziorze Goczałkowickim. Przestało padać, korzystamy z możliwości wejścia do pięknie prowadzonego ogrodu z kwiatami i oczkami wodnymi, na terenie gospodarstwa rybnego przy jeziorze, można było nacieszyć oczy pięknem przyrody.
                                                   Wracamy do domu z pięknymi wspomnieniami.

                                                                                                               Piotr Kurek

 
 

Wróć na poprzednią stronę

Kalendarz

«Kwiecień 2024»
ponwtośroczwpiąsobnie

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Nasza gmina Niepełnosprawni razem. Chrześcijańskie Braterwtwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych Garbarnia SPYRKA Tutaj spełniają się marzenia